Aprašymas
Akacija mimoza (Acacia dealbata, Mimosa, A. armata), egzotinis kambarinis augalas vazone, šakotas žydintis krūmelis.
Mimozų žiedai nepaprastai maloniai, saldžiai kvepia. Mimozos žydinčios šakelės – tarsi saulės spinduliai žiemos viduryje. Jos suteiks jūsų namams saldaus medaus kvapo ir pagyvins savo nuostabia ryškiai geltona spalva.
Gležnais, plunksniškais arba lancetiniais lapais ir subtiliais, neįprastais puriais kaip pūkeliai žiedais džiuginantis Australijos ir Naujosios Zelandijos augalas. Tai žiemą žydintys medžiai ir krūmai, kurie apsipila tokiom gausiom geltonų kvapnių purių žiedų kaskadom, kad kartais net nesimato lapų. Akacijos – labai atsparūs, nereiklūs augalai, auga net visai nederlingose, nedrėkinamose vietose, jos pirmosios įsikuria gaisrų nualintuose plotuose…. Mimoza atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį užkertant kelią dirvožemio erozijai ir suteikiant prieglobstį laukinei gamtai.
Deja, Acacia dealbata pas mus nežiemoja, ji neatspari minusinėms temperatūroms.
Mimozų yra virš 700 rūšių, dauguma kilusios iš Australijos, bet tapo tokios populiarios, jog dabar išplitusios visame pasaulyje, o ypač Juodosios ir Viduržemio jūros regione, Kaukaze.
Gėlių kalboje gražūs geltoni mimozos žiedai turi daug simbolikos ir reikšmių. Mimoza nuo 1946 m. yra moteriškumo ir laisvės simbolis, skirtas Moterų teisių dienai, dabar žinomai kaip Tarptautinei moters dienai, kuri minima kovo 8 d. Ši simbolinė tradicija kilusi iš Italijos, kur mimozos pradeda žydėti žiemos pabaigoje ir italės moterys tradiciškai puošia jomis namus. Švelnūs mimozos žiedai reiškia džiaugsmą, tačiau simbolika tuo nesibaigia. Būdama viena populiariausių geltonų gėlių, naudojamų simbolinėje poezijoje ir laiškuose, mimoza paprastai vaizduoja saulę. Kaip aukso ir saulės simbolis, mimoza reiškia visa apimančią gyvenimo pergalę.
Akacijos yra ypač mėgstamos dėl savo nuostabaus kvapo bei puikios išvaizdos. Acacia dealbata yra apdovanota Karališkosios Sodininkų Draugijos (RHS) prestižiniu Award of Garden Merit apdovanojimu už nuopelnus sodui.
Mimoza namų sąlygomis ar terasoje, balkone (vasaros metu) auga puikiai ir ilgai džiugina akį. Jai reikia daug šviesos (ir saulės), tamsios vietos netoleruoja. Reikia dažnai tręšti specialiomis trąšomis – bent porą kartų per mėnesį, visais metų laikais… Laistyti 1 kartą per savaitę arba tada, kai išsausėja dirvos paviršius. Priklauso nuo oro sąlygų ir temperatūros.
Pardavimo momentu žiedai būna ne visada, todėl – pasiteiraukite, jeigu jums tai svarbu.
Persodinti iškart nereikia – jie paprastai būna pasodinti “gimtojoje”pietų žemėje, su uolienų priemaišom… Kai po metų ar kelių jau reikės persodinti, pirkite specialiai paruoštą, lengvai rūgštinę žemę. Nesodinkite į vien lengvą durpinį substratą. Būtinai turi būti sunkesnio grunto, molio ir geras drenažas. Geras drenažas – ypatingai svarbus. Kadangi akacija gana greitai auga, retkarčiais nukirpkite jos ūglių viršūnėles, geriausia po žydėjimo.
Augalas atsparus ligoms ir kenkėjams, retai nuo to nukenčia. Visada prisiminkite, kad augalo auginimas jam tinkamomis sąlygomis – tai geriausia ligų ir kenkėjų prevencija. Serga dažniausiai silpni, blogai prižiūrimi arba augantys netinkamoje vietoje augalai. Stebėkite, ar neatsiranda amarų, skydamarių ir voratinklinių erkučių. Tuomet augalą reguliariai plaukite ūkinio muilo tirpalu. Šildymo sezono metu kartais apipurkškite mimozos lapelius minkštu vandeniu.
Nors ir ne visada pavyksta, mimozas galima puikiai auginti mūsų namuose . Tik pageidautina toliau nuo šildymo prietaisų – ypač žiemą. Žiemai suraskite augalui vėsesnę, tačiau būtinai šviesią vietą. Kuo daugiau šviesos, saulės, gryno oro – visada. Šiltu metų laiku šiems medeliams labai tinka augti lauke – balkonas ar terasa būtų puiku… Dažniausia klaida – nepakankamas laistymas. Geram sudrėkinimui nepakanka pilti vandenį iš viršaus, nes niekada nežinai, ar sudrėksta visas gruntas. Reikia retkarčiais, kartą per savaitę ar dvi, ypač kai šilta, jeigu yra tokia galimybė, augalą pilnai su visu vazonu panardinti į kibirą su vandeniu, kad visiškai apsemtų vazoną, kol pradės kilti oro burbulai. Medelį ištraukti tik tuomet, kai oro burbulai nustos kilti. Ypač gerai, jeigu tame pačiame vandenyje jau bus ištirpintų trąšų.
Vazonėlio skersmuo 12-19 cm, augalo aukštis kartu su vazonėliu apie 30-60 cm. Augalo aukštis matuojamas kartu su vazonėliu. Pasirinkite dydį.