Aprašymas
Kamelija japoninė (Camellia reticulata japonica, Japoninė rožė, Japanese Rose), pilnavidurė. Nuostabus, ypatingas, kultinis kambarinis žydintis augalas, apipintas istorijomis ir poetų eilėmis…
Įvairių žiedų atspalvių ir spalvų sodinukai – nuo tamsiai raudonos iki švelniai rožinės, baltos. Pilnaviduriai, ypatingo grožio žiedai ir odiški, visada puošnūs lapai – tai yra tai, už ką šis išskirtinis augalas yra mylimas ir geidžiamas. Kai kurios veislės nepilnavidurės.
Kamelijos pradeda žydėti ankstyvą pavasarį ir žydi iki birželio mėnesio. Tačiau prekyboje žydinčios kamelijos pas mus atsiranda jau prieš Kalėdas, nes Europoje yra sena tradicija puošti namus Kalėdoms žydinčiomis kamelijomis. Spalvos: balta gelsvai kreminė, raudona ir rožinė. Būna pilnavidurių žiedų ir nepilnavidurių.
XVII amžiuje Camellia buvo pavadinta jėzuitų kunigo ir botaniko Georgo Kamelio (Georg Kamel), tyrusio augalų gydomąsias savybes, vardu. Kamelija tiek Rytų valstybėse, tiek Vakarų buvo tapusi menininkų mūza. Nuostabius šio augalo žiedus Kinijoje tapydavo ant drobių ir porceliano. Seniausi meno dirbiniai identifikuojami net nuo XI amžiaus. Šioje šalyje kamelija simbolizuoja amžiną vyro ir moters meilę bei atsidavimą. Be to, kiekviena spalva turi savo reikšmę: Baltažiedės – simbolizuoja pagarbą ir dovanojamos tiems, kurie mums itin patinka. Rausvosios rožinės kamelijos dovanojamos išsiilgtiems žmonėms. Raudonžiedės – meilės, aistros ir gilaus troškimo simbolis.
Yra keletas augalo dydžių, pasirinkite:
- nedidelė, vazonėlio skersmuo 14-17 cm, augalo aukštis apie 35-50 cm, spalvos: balta kreminė pilnavidurė, raudona ir rožinė pilnavidurė, raudona nepilnavidurė.
- didelė, vazonėlio skersmuo 17-21 cm, aukštis 60-80 cm, spalvos: balta kreminė pilnavidurė, raudona nepilnavidurė, raudona pilnavidurė ir rožinė pilnavidurė.
Nelaistykite kalkėtu vandeniu iš čiaupo, jis netinka kamelijoms. Geriausia laistyti virintu suminkštintu vandentiekio arba lietaus, ištirpinto sniego vandeniu. Šaknys nuolat turėtų būti tolygiai drėgnos. Rudenį ir žiemą laistykite gausiai. Tręškite specialiomis trąšomis, skirtomis rūgštinę dirvą mėgstantiems augalams ( hortenzijoms, rododendrams, azalijoms). Tręšti galima iki liepos mėnesio kas savaitę. Pakanka patręšti vieną kartą per metus. Patalpos oras turi būti drėgnas ir vėsus, statykite kameliją toliau nuo šildymo pritaisų. Nemėgsta staigių temperatūros svyravimų ir sauso oro. Laikykite vėsioje, šviesioje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje.
Kamelijos – labai stiprus ir atsparus augalas. Vasarą geriausia kameliją auginti lauke. Prieš šalčius oro temperatūrai nukritus žemiau 8°C kamelijas būtina įnešti vidun. Tinkamiausia vidutinė temperatūra žiemos sezonu 10°C. Oras turėtų būti grynas ir drėgnas. Rekomenduojama nesukioti vazono ir nekeisti augalo padėties. Lauke gali žiemoti esant -10°C temperatūrai.
Augalą į didesnį vazoną galima persodinti kas 2 – 3 metus. Tinkamiausia žemė yra durpinė arba trys dalys durpių ir viena dalis kompostinės žemės. Kamelijos sodinamos į rūgštų substratą (pH 4,5 – 5,5). Persodinus netręškite 1-2 mėnesius. Žiemą galima purkšti lapus ir pumpurus, tačiau negalima purkšti jau išsiskleidusių žiedų, nes jie gali paruduoti. Vasara yra japoninių kamelijų augimo ir brendimo laikotarpis, žiema ir pavasaris – žydėjimo.
Kamelijos pumpurus geriausiai brandina ne didesnėje nei 15°C temperatūroje, tačiau juos sukrauti reikalinga aukštesnė temperatūra 20 – 25°C. Deja, bet šiuos nuostabius augalus taip pat puola kenkėjai, tokie kaip: amarai, voratinklinės erkutės, tripsai. Didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas taisyklingai kamelijos priežiūrai: ne per aukšta temperatūra, drėgmė, tręšimas, minkštas vanduo. Taip pat visuomet prisiminkite, jog negalima augalo sukioti ir palikti vasarą kaitinant tiesioginiams saulės spinduliams.