Aprašymas
Tulipa heweri – daugiažiedė rūšinė botaninė laukinė tulpė geltonais žiedais, nuspalvintais raudonais šešėliais, labai retas svogūninis augalas, svogūnas. Ši miniatiūrinė tulpytė priklauso rūšinių botaninių laukinių tulpių grupei, todėl sode atrodo natūralistiškai, labai gerai natūralizuojasi, yra atspari nepalankioms aplinkos sąlygoms.
Laukinė tulpė, kilusi iš Afganistano. Geltona su raudonu atspalviu, daugiažiedė, 2-4 žiedai ant vieno stiebelio. Aukštis 15-20 cm. Ši nuostabi botaninė tulpė buvo atrasta tik 1969 m. Ji pavadinta prof. Tomo Hewerio vardu, kuris Šiaurės Afganistane surado Tulipa heweri. Graži aukso geltonumo gėlė su geltonais kuokeliais ir dulkine, kai kur žiedlapiai nuspalvinti šviesiai raudona spalva.
Tulipa heweri – lengva, elegantiška, ryški, miniatiūrinė vos 15-20 cm tulpytė. Pasodinkite šią mažą tulpę saulėtoje vietoje ir ji žydės metai iš metų. Labai tinka alpinariumui ar vejai, bet, žinoma, taip pat puikiai tinka sodinti į vazonus ar konteinerius. Ši neįprasta tulpė visada patraukia akį.
Tulipa heweri puikiai dera su kitomis laukinėmis tulpytėmis, su kitomis smulkiomis pavasarinėmis gėlėmis: žydrėmis, miniatiūriniais vilkdalgiais, krokais ir ankstyvais narcizais.
Rūšinės laukinės tulpės dar vadinamos botaninėmis tulpėmis. Šios tulpės natūralizuojasi pasodintos saulėtoje, šiltoje vietoje. Po žydėjimo leiskite lapijai visiškai nudžiūti, kad maistinės medžiagos galėtų įsigerti į svogūnėlį. Vasarą jiems reikia šilumos, kad kitais metais vystytųsi žiedpumpuriai. Laukines tulpes galima sodinti ir į žolę, tik prieš pjaudami palaukite, kol jos visiškai nudžius. Išimtis yra miškinė tulpė (Tulipa sylvestris), kuri natūralizuojasi vietose, kur mažiau saulės.
Iš Viduržemio jūros, Mažosios Azijos ir Kaukazo kilusios tulpių rūšys užaugina neįprastus, įvairaus aukščio ir akinančių spalvų žiedus. Pasižymi žymiai didesniu ilgametiškumu nei dauguma tulpių, todėl jos puikiai tinka alpinariumams, jaukiems gėlynams ir natūraliems intarpams.
Botaninės tulpės anksti prabunda, gražiai žydi ir turi daug puikių savybių. Botaninės tulpės turi natūralią išvaizdą. Jos laikosi gražiai ir arti žemės ir atrodo, kad žydi vos išlindusios iš dirvos. Dėl jų ryškių spalvų ankstyvą pavasarį jos tikrai traukia akį. Ir dar vienas svarbus dalykas: šių „laukinių“ tulpių nevargins vėjas ir oras. Ankstyvą pavasarį, kai jūsų sodas, terasa ar balkonas turi mažai ką pasiūlyti vizualiai įdomaus, botaninės tulpės iš karto praskaidrina nuotaiką. Tai tikri ankstyvieji paukščiai: pražysta anksčiau nei bet kurios kitos tulpės. Jie patraukia akį ne tik dėl ypač ankstyvo žydėjimo, bet ir dėl žiedo bei linksmos spalvų gamos. Be to, dėl grakštauss žiedų atsivėrimo būdo ir gražios lapijos jos atrodo patrauklios prieš žydėjimą, žydėjimo metu ir po jo. Kitaip tariant, botaninės tulpės tiesiog trykšta puikiomis savybėmis. Daugelį botaninių tulpių galima tiesiog palikti natūralizuotis. Tai reiškia, kad jų nereikia kasmet iškasti iš žemės. Tačiau jei norėtumėte jas išimti, palaukite iki birželio, kai lapija nudžius. Botaninės tulpės geriausiai auga saulėtoje vietoje.
Žydi balandžio – gegužės mėnesį. Didžiausio dydžio 9/+ tulpių svogūnėliai. Tulpių svogūną reikia sodinti kaip ir daugumos svogūninių augalų – trijų svogūnų, t.y. maždaug 6-8 cm gylyje. Sodinti rugsėjo – gruodžio (IX-XII) mėnesiais. Tulpes reikia sodinti rudenį, pageidautina spalio/lapkričio mėn., po pirmųjų šalnų, nes tai išnaikins visas virusines ir grybelines ligas, kurios gali būti dirvoje ir kurios gali užkrėsti svogūnėlius.
Tulpės geriausiai atrodo, kai yra auginamos purioje, pralaidžioje dirvoje, kurią lengva apdirbti ir labai gerai nusausinti. Gerai nusausinta ir drenuota dirva yra labai svarbu. Per drėgnoje dirvoje svogūnėliai gali pūti. Olandijoje tulpės auginamos smėlyje, o tai garantuoja, kad jos niekada nebus permirkusios.
Tulpės – nuostabios pavasarinės gėlės, savo romantišku grožiu pavergiančios kiekvieną. Daugiau apie pavasarį žydinčių svogūninių augalų sodinimą paskaitykite mūsų tinklaraštyje: https://gelesmanufaktura.lt/37326-2/