Aprašymas
Tulipa clusiana ‘Annika’ (Kliūzijaus tulpė) – žavinga rūšinė botaninė laukinė tulpė, rausvai rožinė smulkiais žiedais, retas svogūninis augalas, svogūnas. Daugiažiedė, nuo trijų iki penkių žiedų ant vieno stiebo. Žiedai švelniai rožiniai ir dramblio kaulo balti, o senstant patamsėja iki šiltos fuksijos rožinės rausvos spalvos, o viduriukas – tamsiai violetinis. Tulpė ‘Annika’ yra neseniai pristatyta tulpių T. clusiana veislė, kuri duoda tris ar daugiau mažų, bet neįtikėtinai įspūdingų žiedų iš vienamo svogūnėlio.
Nepaprastai daili ir miela miniatiūrinė tulpytė. Atrodo visai gležna ir lepi, tačiau tai netiesa – ji pakankamai stipri ir atspari. Tulipa clusiana, dar kitaip vadinama „moteriškoji tulpė“ (Lady tulip) yra Azijos tulpių rūšis, kilusi iš Afganistano, Irano, Irako, Pakistano ir vakarų Himalajų. Genties pavadinimas ‘Tulipa’ yra lotyniškas, tačiau jis kilęs iš turkiško žodžio tulbend, kuris reiškia „turbanas“. Rūšies pavadinimas clusiana yra flamandų gydytojo ir botaniko Carolus Clusius (Kliūzijus) garbei.
Tulipa clusiana priklauso rūšinių botaninių laukinių tulpių grupei, todėl sode atrodo natūralistiškai, labai gerai natūralizuojasi, yra atspari nepalankioms aplinkos sąlygoms. Ji šviesiai raudona su žalsvai balta spalva išorėje, viduje žalsvai balta. Saulėtoje vietoje ilgainiui tampa ryškesnė rausva ir šviesiai raudona. Žiedo išorė yra balta arba kreminė, o išoriniai lapeliai yra nuo tamsiai rožinės iki raudonos spalvos. Žiedai „užsimerks“ naktį arba tamsiomis debesuotomis dienomis. Ryškiomis saulėtomis dienomis jie pilnai atsidaro ir yra žvaigždės formos. Atrodo nepaprastai įspūdingai, nes kiekvienos žiedo centre yra tamsiai violetinė dėmė.
Ši tulpė lengva, elegantiška, miniatiūrinė vos 20-25 cm aukščio, ankstyva. Pasodinkite šią mažą tulpę saulėtoje vietoje ir ji žydės metai iš metų. Labai tinka alpinariumui ar vejai, bet, žinoma, taip pat puikiai tinka sodinti į vazonus ar konteinerius. Ši neįprasta įdomi tulpė visada patraukia akį, puikiai dera su smulkiomis pavasarinėmis gėlėmis: žydrėmis, miniatiūriniais vilkdalgiais, krokais ir ankstyvais narcizais.
Rūšinės laukinės tulpės dar vadinamos botaninėmis tulpėmis. Šios tulpės natūralizuojasi pasodintos saulėtoje, šiltoje vietoje. Po žydėjimo leiskite lapijai visiškai nudžiūti, kad maistinės medžiagos galėtų įsigerti į svogūnėlį. Vasarą jiems reikia šilumos, kad kitais metais vystytųsi žiedpumpuriai. Laukines tulpes galima sodinti ir į žolę, tik prieš pjaudami palaukite, kol jos visiškai nudžius. Išimtis yra miškinė tulpė (Tulipa sylvestris), kuri natūralizuojasi vietose, kur mažiau saulės. Botaninės tulpės gali būti dauginamos sėklomis, natūralizacija arba dalijimu. Jei dauginama sėklomis, žydėjimo gali tekti palaukti 4–7 metus.
Iš Viduržemio jūros, Mažosios Azijos ir Kaukazo kilusios tulpių rūšys užaugina neįprastus, įvairaus aukščio ir akinančių spalvų žiedus. Pasižymi žymiai didesniu ilgametiškumu nei dauguma tulpių, todėl jos puikiai tinka alpinariumams, jaukiems nedideliems gėlynams ir natūraliems intarpams vejoje. Botaninių tulpių svogūnėliai gerokai mažesni nei hibridinių didžiųjų sodo tulpių.
Ankstyvą pavasarį, kai sodas ar terasa turi mažai ką pasiūlyti gražaus, botaninės tulpės gali iš karto pagyvinti vaizdą. Jos yra tikri ankstyvieji paukščiai ir žydi anksčiau nei kitos tulpės. Botaninės tulpės yra geras pasirinkimas ne tik dėl ankstyvo žydėjimo, bet ir dėl jų žiedyno bei daugybės nuostabių ryškių spalvų. Be viso to, botaninės tulpės su įspūdinga lapija ir grakščiu atsidarymo būdu atrodo patraukliai prieš žydėjimą ir po jo.
Kliūzijaus tulpė žydi gana anksti balandžio mėnesį. Tulpių svogūną reikia sodinti kaip ir daugumos svogūninių augalų – trijų svogūnų, t.y. maždaug 6-8 cm gylyje. Sodinti rugsėjo – gruodžio (IX-XII) mėnesiais. Tulpes reikia sodinti rudenį, pageidautina spalio/lapkričio mėn., po pirmųjų šalnų, nes tai išnaikins visas virusines ir grybelines ligas, kurios gali būti dirvoje ir kurios gali užkrėsti svogūnėlius.
Tulpės geriausiai atrodo, kai yra auginamos purioje, pralaidžioje dirvoje, kurią lengva apdirbti ir labai gerai nusausinti. Gerai nusausinta ir drenuota dirva yra labai svarbu. Per drėgnoje dirvoje svogūnėliai gali pūti. Olandijoje tulpės auginamos smėlyje, o tai garantuoja, kad jos niekada nebus permirkusios.
Tulpės – nuostabios pavasarinės gėlės, savo romantišku grožiu pavergiančios kiekvieną. Daugiau apie pavasarį žydinčių svogūninių augalų sodinimą paskaitykite mūsų tinklaraštyje: https://gelesmanufaktura.lt/37326-2/