Aprašymas
Eukaliptas (Eucalyptus gunnii arba ‘Baby blue’ ), suformuotas kaip medelis (rutulinė apvali laja ant koto) ar krūmelis. Vazoninis kambarinis augalas, skirtas terasoms, balkonams ar žiemos sodams.
Eukaliptas ne tik gražiai atrodo, bet ir skleidžia kambaryje eterinius aliejus, kurie turi gydomųjų savybių, teigiamai veikia žmogaus kvėpavimo organus, palengvina kvėpavimą, turi baktericidinį poveikį.
Mūsų kraštuose paprastai nežiemoja (su retom išimtim), tačiau šiltu metų laiku puikiai jaučiasi terasoje, balkone. Tai bus puikus ir retas jūsų kolekcijos egzempliorius.
Būna kelių dydžių ir formų, pasirinkite:
- medelis, burbulas, rutulinė laja ant kotelio, aukštis 50 cm, vazonėlio skersmuo 14-17 cm.
- medelis, burbulas, rutulinė laja ant kotelio, aukštis 60-70 cm, vazonėlio skersmuo 15-19 cm.
- medelis, burbulas, rutulinė laja ant koto, aukštis 80-90 cm, vazonėlio skersmuo 17-24 cm.
- neformuotas krūmelis, natūralus, negausiai šakotas, aukštis 30-50 cm, vazonėlio skersmuo 12-17 cm.
- neformuotas mini krūmelis, natūralus, negausiai šakotas, aukštis 20-25 cm, vazonėlio skersmuo 10-15 cm.
- nedidelis mažas kompaktiškas formuotas šakotas krūmelis, aukštis 20-30 cm, vazonėlio skersmuo 10-17 cm.
- gausiai šakotas, formuotas, vešlesnis krūmelis, 30-35 cm, vazonėlio skersmuo 13-17 cm
- gausiai šakotas, formuotas, vešlus krūmelis, 35-50 cm, vazonėlio skersmuo 14-19 cm
- gausiai šakotas, vešlus krūmas, 55-80 cm, vazonėlio skersmuo 15-24 cm.
Vasarą jam reikia daug šviesos ir šilumos, todėl kambariuose eukaliptus geriausia statyti prie pietinės ar pietvakarinės pusės lango. Vasarą augalus rekomenduojama išnešti į terasą ir pastatyti saulėtoje, bet ne vėjuotoje vietoje. Gražios formos palaikymui ir tankumui padidinti būtinai karpykite eukalipto viršūnėles.
Žiemą eukaliptą reikia laikyti vėsesnėje šviesioje patalpoje, kur yra 12-15ºC temperatūra.
Augimo metu eukaliptus reikia laistyti gausiai. Negalima leisti išdžiūti augalų šaknims ar nuvysti lapams, nes jie jau neatsigauna. Būtinas geras drenažas ir vandens nutekėjimas, nepalikite vandens lėkštelėje ar vazono dugne. Tręšti kartą-du per mėnesį.
Eukaliptus rekomenduojama persodinti į rupią, molingą kompostinę žemę, būtinas geras drenažas.
Kadangi eukaliptas labai greitai auga, retkarčiais nukirpkite jo ūglių viršūnėles.
Eukaliptai neatsparūs lapų sidabraligei – grybinei ligai, kurios požymis yra sidabro spalvos apnašos ant lapų. Su šia liga kovojama apipurškiant fungicidiniais preparatais.
Nors ir ne visada pavyksta, eukaliptus galima puikiai auginti mūsų namuose. Tik pageidautina toliau nuo šildymo prietaisų – ypač žiemą. Žiemai suraskite augalui vėsesnę, tačiau būtinai šviesią vietą. Kuo daugiau šviesos, saulės, gryno oro – visada. Šiltu metų laiku jiems labai tinka augti lauke – balkonas ar terasa būtų puiku….
Dažniausia klaida – nepakankamas laistymas. Geram sudrėkinimui nepakanka pilti vandenį iš viršaus, nes niekada nežinai, ar sudrėksta visas gruntas. Reikia retkarčiais, kartą per savaitę ar dvi, ypač kai šilta, jeigu yra tokia galimybė, eukaliptą pilnai su visu vazonu panardinti į kibirą su vandeniu, kad visiškai apsemtų vazoną, kol pradės kilti oro burbulai. Ištraukti tik tuomet, kai oro burbulai nustos kilti. Ypač gerai, jeigu tame pačiame vandenyje jau bus ištirpintų trąšų. Žiemą nebetręškite.
Yra kelios priežastys, kodėl kartais eukaliptai neišgyvena kambario sąlygom – per daug šilta žiemos metu ir per tamsu…
Lauke nežiemoja (pridengtas ir šiltomis žiemomis kartais peržiemoja lauke), bet patartina kuo ilgiau laikyti lauke (iki šalčių) – tuomet eukaliptas bus žymiai gražesnis.