Sveiki atvykę, prašome Prisijungti arba susikurti Paskyrą

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Svogūniniai augalai – sodo „perliukai“

Svogūniniai augalai – patys paslaptingiausi augalai, ir patys laukiamiausi.

Reikia tikrai daug kantrybės, kol rudenį pasodintas svogūnėlis pavasarį prasiskleis stebuklingu grožiu. Iš pažiūros vienodi svogūnai, kiekvienas savyje slepia savo genetinį kodą, savo spalvą ir formą. Kasmet jums atrenkame gražiausius ir labiausiai stebinančius. Margutės (Fritillaria), retos tulpės (Tulipa), narcizai (Narcissus), kamasijos (Camassia), česnakai (Allium). Visi šie augalai nusipelno jūsų dėmesio, jie nepaprastai papuošia sodą ir gėlyną. Ypač ankstyvą pavasarį, kai akys taip išsiilgusios žalumos ir spalvų. Svogūniniai augalai išsiskiria iš kitų augalų tuo, kad visas reikalingas medžiagas jie turi sukaupę savo svogūne. Ir todėl jie gali augti ir žydėti pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis. Jiems tereikia tik daug šviesos. Kol pavasarį neišsprogę kitų augalų lapai ir po visais medžiais bei  krūmais dar pakankamai šviesos, nekrenta šešėliai – svogūniniai augalai pirmieji suskumba sužydėti, pradeda savo „gyvenimo ciklą“.

Dekoratyviniai česnakai labai išsiskiria iš kitų svogūninių augalų savo dydžiu, žiedo struktūra ir spalva. Jeigu dar neturite pasisodinę savo gėlyne – būtinai išbandykite 😀. Jų ištvermė, stiprūs dideli svogūnai, ilgas ir nepaprastai dekoratyvus žydėjimas nepalieka abejingų. Gėlynuose jie labai pastebimi, tarsi iškilę virš kitų pavasarį žydinčių augalų. Dar viena puiki česnakų savybė ta, jog jų negraužia stirnos ir graužikai, ir kas gi norės ragauti česnako 😆?
Česnakai yra daugiamečiai svogūniniai augalai, neįtikėtinai ilgaamžiai, jie žydi ištisas savaites, užpildydami atotrūkį tarp pavasario ir vasaros. Bičių mėgstami česnakai žydi nuostabiais purpurinės rožinės ir baltos spalvos atspalviais, o pasodinti didelėmis grupėmis atrodo fantastiškai. Allium taip pat yra puikios skintos gėlės, tinkančios tiek šviežių, tiek džiovintų gėlių puokštėms.

Mėlynoji grakščioji kamasija (Camassia caerulea Leitchlinii) – nuostabi svogūninė gėlė mėlynais žiedais, retas svogūninis augalas. Camassia caerulea kilusi iš Šiaurės Amerikos. Nuostabaus grožio Smidrinių šeimos (Asparagaceae) svogūninis augalas, ypač įspūdingai atrodantis savo natūraliose augimvietėse. Tačiau puikiai auga ir mūsų sąlygomis, visai lengvai natūralizuojasi. Sodinkite kamasiją natūralistiniuose gėlynuose kartu su smilgomis, viksvomis ir daugiamečiais augalais. Savo ilgu žydėjimu ir lengvais aukštais plastiškais žiedynais suteikia išskirtinio puošnumo. Nepaprastai gražiai atrodo kai pražysta visi žiedai, ir kai augalas auga ne vienas, o visas guotas. Kamasijos žiedynas aukštas, varpos pavidalo – ant stipraus 60cm aukščio žiedynkočio išsidėstę žvaigždelės pavidalo žiedai. Gali augti saulėje ir daliniame pavėsyje po medžiais.

Juoda Persinė margutė (Fritillaria persica ‘Adiyaman’, Persian lily) -„karališka“ svogūninė gėlė, Persinė lelija, retas ir įstabus svogūninis augalas. Persinė margutė kilusi iš Vakarų Azijos, Artimųjų Rytų. Stulbinančio grožio lelijinių šeimos (Liliaceae) augalas, ypač įspūdingai atrodantis savo natūraliose augimvietėse Irane, Turkijoje. Nepaprastai gražiai atrodo kai pražysta visi žiedai, ir kai augalas auga ne vienas, o visas guotas. Persinės margutės žiedynas varpos pavidalo – ant stipraus 1 m aukščio žiedynkočio išsidėstę nusvirę žiedai – varpeliai. Žiedai tamsūs, beveik juodi, matiniai, purpuriniai. Žiedų būna iki 30 vnt. Lapai spindintys, stambūs, sidabriškai žali.

Spalis – geriausias mėnuo sodinti svogūninius augalus. Jeigu sąlygos leidžia, svogūnines gėles galima sodinti iki pat sausio mėnesio. Apmirus daugiamečių augalų lapams tai padaryti žymiai paprasčiau. O be to ir žemė vėlų rudenį, kad pagaliau „atsigeria“ po vasarinių sausrų, atsileidžia ir pasidaro žymiai imlesnė mūsų pastangoms – nebereikia taip vargti, norint ką nors pasodint.

Begalinė meilė svogūninėms gėlėms labai suprantama. Bet ką daryti, jeigu neturite gėlyno ar vejos, kur galėtumėte atsiduoti savo aistrai ir mėgautis pirmaisiais pavasariniais žiedais? Puikus, tiesiog nuostabus sprendimas – sodinti svogūnėlius dideliuose vazonuose. Sodinant svogūnus vazonuose, jūs įgaunate laisvę improvizuoti ir komponuoti, tuomet vazonus su gėlėmis galėsite statyti visur, kur tik yra pakankamai saulės šviesos.
Yra ir kitų mūsų galva labai didelių pliusų: taip apsaugosite svogūnėlius nuo graužikų, taip yra žyyymiai lengviau sodinti nei į veją ar gėlyną, ir taip yra žymiai gražiau ir linksmiau – nes pavasarį gaunate šalia savęs tokį neįsivaizduojamą žiedų „koncentratą“, kad neįmanoma atitraukti akių. Svogūnėliai tame pačiame vazone gali augti bent 3 metus iš eilės. Ko daugiau reikia, jei esi užimtas žmogus ir nėra daug laisvo laiko, o grožis tau vis tiek labai svarbus ?
Sodinimo į vazonus laikas toks pats, kaip ir gėlyne, bet – vėl pliusas 😀 – svogūnėlius galite sodinti ir vėliau žiemą, jeigu nespėjote to padaryti lapkritį. Kad tulpės ir kiti svogūniniai augalai pavasarį tinkamai žydėtų, reikia mažiausiai 6 savaičių šalto oro žiemą. Turėkite tai omeny, kai svogūnus sodinate į vazonus iš rudens.

Rudeninis vėlyvis (Colchicum autumnale, autumn Crocus) – nuostabi svogūninė rudens gėlė rožiniais žiedais. Rudeninis vėlyvis (dar vadinamas rudeniniu kroku) – labai neįprastas svogūninis augalas. Pas jį viskas atvirkščiai. Tarsi jis būtų supainiojęs metų laikus. Žiedai pasirodo ne pavasarį, o rudenį, rugsėjo gale – spalio mėnesį, kuomet kiti augalai jau brandina sėklas. Apvaisintos vėlyvių mezginės lieka žiemoti po žeme iki pavasario. Neįprasta ir tai, kad vėlyvio žiedai auga be lapų, pliki, neturi žiedynstiebių. Stambūs vėlyvio lapai pasirodo tik pavasarį, kuomet kitos svogūninės gėlės – žydi. O vėlyvis pavasarį brandina vaisius ir sėklas. Lapai nunyksta birželio – liepos mėnesį. Ir augalas tarsi dingsta iki rudens, kai iš žemės pasirodo nuostabaus grožio didžiuliai žiedai.Vėlyviai puikiai auga ir mūsų sąlygomis, lengvai natūralizuojasi. Sodinkite vėlyvius gėlynų pakraščiais. Savo neįprastai vėlyvu žydėjimu jie suteikia sodui išskirtinio puošnumo ir spalvų, kuomet beveik niekas jau nebežydi. Nepaprastai gražiai atrodo kai pražysta visi žiedai, ir kai augalas auga ne vienas, o visas guotas. Žydi ilgai, apie 20-30 dienų. Kai kurie žiedai net sulaukia pirmojo sniego ir šaltuko, ir taip sustingsta ilgam, iki atlydžio. Gali augti saulėje ir daliniame pavėsyje šalia didesnių augalų.

0.000 prekių