Spalvingi citrusai – tai vasara namuose
Citrusiniai augalai – nuostabiausi karštų vasaros dienų palydovai.
Jie atneša į mūsų namų balkonus ir terasas daug spalvų ir aromatų.
Nesvarbu, ką pasirinksite auginti, ar visiems žinomą citriną, ar retesnius kinkaną, limetą, – šie nuotaikingi augalai iškart atneš jums vasarą ir puikią Viduržemio regiono nuotaiką. Citrusų priežiūra nėra sudėtinga, todėl galite drąsiai juos įkurdinti savo balkone ar terasoje. Citrusiniai augalai yra nedideli visžaliai medeliai, priklausantys Rutaceae šeimai, kilę iš Azijos. Jų yra įvairių rūšių ir tarprūšinių hibridų. Citrusai – vieni populiariausių augalų ir nuo seno buvo bandyta užauginti kuo įdomesnių, kuo įvairesnių ir skanesnių vaisių.
Citrinmedis Citrina (Citrus Lemon, Citrofortunella Lemon, Lemon tree, Citrus Limon) – citrinos medelis – žinomas kiekvienam ir yra vienas geidžiamiausių kambarinių augalų. Ne vienas vaikystėje bandėme pasėti citrinos sėklytę ir auginome šį medelį :). Tačiau jau tada žinojome, kad reikės daug metų, kol jis suaugs ir pradės derėti, nes „reikia kažkur nešti ir skiepyti“… Mūsų citrinmedžiai jau yra paskiepyti ir dera, augina puikiąsias, stambias citrinas.
Citrina kilusi iš Azijos, pirmiausia Šiaurės Rytų Indijos (Asamo), Šiaurės Mianmaro arba Kinijos. Citrinos ovalūs elipsoidiniai geltoni vaisiai žinomi visame pasaulyje ir plačiai naudojami kulinarijoje, taip pat gėrimų gamyboje. Dėl išskirtinio rūgštaus citrinos sulčių skonio ji yra svarbi gėrimų ir maisto produktų sudedamoji dalis.
Manoma, kad citrinos į Europą (netoli Pietų Italijos) pateko ne vėliau kaip antrajame mūsų eros amžiuje, dar senovės Romos laikais. Citrina pirmą kartą buvo įrašyta literatūroje 10-ojo amžiaus arabų traktate apie ūkininkavimą, taip pat buvo naudojama kaip dekoratyvinis augalas ankstyvuosiuose viduramžių soduose. Citrinos buvo plačiai paplitusios visame arabų pasaulyje ir Viduržemio jūros regione nuo 1000 iki 1150 metų. Pirmą kartą Europoje citrinos pradėtos auginti Genujoje XV amžiaus viduryje.
Citrinmedis namų sąlygomis ar terasoje, balkone (vasaros metu) auga puikiai ir ilgai džiugina akį. Jam reikia daug šviesos ( ir saulės), tamsios vietos netoleruoja. Citrinas reikia dažnai tręšti specialiomis trąšomis – bent porą kartų per mėnesį, visais metų laikais… Kadangi citrinmedis gana greitai auga, retkarčiais nukirpkite jo ūglių viršūnėles, geriau po žydėjimo ir po vaisių nuskinimo.
Citrusai valo patalpų orą, išskiria į aplinką daug fitoncidų (natūralių antibiotikų), pasižymi baktericidinėmis savybėmis ir yra ypač mėgstami dėl savo nuostabaus kvapo bei puikios išvaizdos.
Citrusiniai augalai turi dar vieną puikią savybę – jie neturi taip vadinamo “ramybės periodo” ir tinkamai auginami, jie nepertraukiamai žydi ir brandina vaisius. Todėl vienu metu ant augalų matysite ir žiedelius, ir vaisius. Persodinti iškart nereikia – jis paprastai būna pasodinti “gimtojoje” Pietų žemėje, su vulkaninių uolienų priemaišom… Kai po metų ar kelių jau reikės persodinti, pirkite specialią citrusiniams augalams paruoštą žemę.
Citrusai labai atsparūs ligoms ir kenkėjams, retai nuo to nukenčia. Tačiau nuolat stebėkite, ar neatsiranda amarų, skydamarių ir voratinklinių erkučių. Tuomet augalą reguliariai plaukite ūkinio muilo tirpalu.
Nors ir ne visada pavyksta, citrinas galima puikiai auginti mūsų namuose. Tik pageidautina toliau nuo šildymo prietaisų – ypač žiemą. Žiemai suraskite augalui vėsesnę, tačiau būtinai šviesią vietą. Kuo daugiau šviesos, saulės, gryno oro – visada. Šiltu metų laiku jiems labai tinka augti lauke – balkonas ar terasa būtų puiku….Dažniausia klaida – nepakankamas laistymas. Kad augalas žydėtų ir subrandintų pakankamai vaisių, jam reikia gana daug vandens. Šildymo sezono metu kartais apipurškite lapelius minkštu vandeniu. Jeigu augalas meta lapelius ir džiūsta, pavasarį visada vėl atželia, išleidžia naujus. Tik nenustokite laistyti, būtinai apgenėkite sausas šakeles. Citrusai – vieni ištvermingiausių augalų. Kai atrodo, kad jau nėra jokios vilties – jie vėl sužaliuoja.
Citrinmedis Kinkanas (Citrus Kumquat, Fortunella japonica, Citrus Japonica, Fortunella Margarita, Citrofortunella) – tai unikalus, ypatingas citrusas – jo pailgi rūgštūs vaisiai valgomi kartu su skania saldžia, labai kvapnia žievele. Kinkanai (Kumquat) kilę iš Pietų Kinijos. Jie nuo seno buvo auginami ir kitose Rytų Azijos bei Pietų Azijos dalyse (Japonije, Indijoje, Filipinuose). 1846 m. į Europą juos atvežė Londono sodininkystės draugijos kolekcionierius Robertas Fortune, o netrukus po to Kumquat buvo atvežti ir į Šiaurės Ameriką.
Medeliai turi labai blizgančius pailgus siaurus lapus ir šakelės yra be spygliukų, ne taip kaip citrinos. Ryškūs geltonai oranžiniai vaisiai savo spalva primena apelsiną, bet yra daug mažesni ir pailgi, ovalo formos, tarsi didelės alyvuogės, vos 2,5 cm dydžio.
Kinkanas namų sąlygomis ar terasoje, balkone (pavasario – vasaros metu) auga puikiai. Bet jam reikia daug šviesos (ir saulės), tamsios vietos netoleruoja. Reikia dažnai tręšti specialiomis trąšomis – bent porą kartų per mėnesį, visais metų laikais… Laistyti 1 kartą per savaitę arba tada, kai išsausėja dirvos paviršius. Laistymo kiekis priklauso nuo oro sąlygų ir temperatūros. Kumquat medelis geriausiai žydi esant 25–38 laipsnių temperatūrai. Kad augalas subrandintų pakankamai vaisių, jam reikia gana daug vandens. Vasarą tai reiškia, kad medį reikia laistyti bent kartą per savaitę.
Kinkanai yra daug atsparesni nei kai kurie kiti citrusiniai augalai, tarkim tokie kaip apelsinai. Kinkanai gali atlaikyti net -7 laipsnių C temperatūrą. Citrus japonica gavo Karališkosios sodininkystės draugijos apdovanojimą Garden Merit – už savo puikias savybes ir ištvermę.
Mandarinmedis, Smulkiavaisis mandarinas, Smulkiavaisis citrinmedis (lot. Citrus madurensis, Citrofortunella Calamondin ) – dekoratyvinis mandarinas.
Citrusas kalamondinas kilęs iš Rytų ir Pietryčių Azijos. Kalamondinas yra neįprastas vaisius, gautas sukryžminus mandariną ir kinkaną. Vaisiai smulkūs, apvalūs, oranžinės spalvos ir labai rūgštaus skonio. Vaisius – rūgštusis mandarinas (kalamondinas).
Citrinmedis Apelsinas (Citrofortunella, Citrus x sinensis, Citrus Orange, Orange tree, Citrus Clementine, Sweet Orange) – apelsinų medelis – žinomas kiekvienam ir yra vienas geidžiamiausių kambarinių augalų.
Apelsinas priklauso Rutaceae šeimai. Tai žydintis medis, gamtoje jo aukštis gali svyruoti nuo 5 iki 15 m. Apelsinmedis auginamas daugiausia dėl vaisių, bet ir dėl savo nuostabiai aromatingų žiedų bei kaip dekoratyvinis augalas. Brazilija yra apelsinų gamybos lyderė pasaulyje, tačiau Jungtinės Amerikos Valstijos, Meksika, Indija ir Kinija taip pat yra puikūs apelsinų gamintojai. Apelsinai yra vieni populiariausių vaisių pasaulyje ir antri po banano pagal suvartojamus kiekius. Nuo seniausių laikų žmonės puikiai suprato unikalią citrusinių vaisių naudą sveikatai. Dar Hipokratas ir senovės egiptiečiai kalbėjo apie citrusinių vaisių naudą. 16–17 amžiais jūreiviai savo bendrą sveikatą ir gerovę siejo su apelsinų ir citrinų vartojimu. Anot jų, dėl šių vaisių trūkumo susirgdavo liga, vadinama skorbutu. Tada jie nežinojo to priežasčių. Tačiau dabar žinome, kad skorbutas yra sunkaus vitamino C trūkumo pasekmė, kurią sukėlė skurdi jūreivių dieta, kurioje per ilgas keliones paprastai buvo labai mažai šviežių vaisių ir daržovių. Šiais laikais žinome, kad vitaminas C nėra vienintelė naudinga maistinė medžiaga, kurią suteikia apelsinai. Jie yra puikus kelių vitaminų, mineralų ir skaidulų šaltinis.
Mūsų apelsinmedžiai jau yra paskiepyti ir dera, užaugina puikiuosius, saldžius stambius apelsinus. Apelsinas namų sąlygomis ar terasoje, balkone (vasaros metu) auga puikiai ir ilgai džiugina akį. Jam reikia ypač daug šviesos ( ir saulės), tamsios vietos netoleruoja. Apelsinus reikia dažnai tręšti specialiomis trąšomis – bent porą kartų per mėnesį, visais metų laikais… Kadangi citrinmedis gana greitai auga, retkarčiais nukirpkite jo ūglių viršūnėles, geriau po žydėjimo ir po vaisių nuskinimo.
Žalioji citrina, Laimo medelis, Citrinmedis Laimas ( Citrus aurantifolia, Lime tree) – šio medelio vaisiai žali, labai aromatingi, rūgštūs.
Žaliavaisis citrinmedis Laimas yra kilęs iš Pietryčių Azijos. Vėliau introdukuotas Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje. Kolonizatorių įveistas Vest Indijoje, Centrinėje Amerikoje, Floridoje ir Kalifornijoje. Šie kraštai tapo pagrindiniais žaliųjų citrinų tiekėjais pasaulyje. Vėsesnio klimato kraštuose augalas dažnai auginamas namuose. Laimų medelis – žinomas kiekvienam ir yra vienas geidžiamiausių kambarinių augalų. Mūsų žalieji citrinmedžiai jau yra paskiepyti ir dera, augina puikiąsias aromatingas žaliąsias citrinas „laimus“.
Kartais turime ir Laimo bei Kinkano hibridų – Citrus Limequat (Citrus x floridana). Sunokę jo vaisiai būna geltoni, išskirtiniai savo skoniu ir išvaizda. Kaip ir kinkanai – valgomi kartu su saldžia žievele. Vaisiai aromatingi, rūgštūs ir savito skonio. Citrus Limequat labai retas medelis, natūraliai išvestas 1909 metais Floridoje (tai ir reiškia jo pavadinimas). Auga kompaktiškas ir neaukštas, mėgstamas dėl savo puikios savybės gausiai derėti jau ankstyvame amžiuje. Kaip ir laimas, dažnai ir įvairiai naudojamas kulinarijoje, kokteilių pagardinimui ir uogienių gamyboje.
Galite įsigyti ir kitą retą citrusinių augalų rušį : Citrus limetta ‘Pursha’, saldųjį Laimą (sweet Lime) – tai hibridas tarp Citrus limetta ir Citrus sinensis (apelsino).
‘Pursha’ labai populiarus ir auginamas kaip ypač dekoratyvus medelis : jis stiprus, augus ir lengvai prižiūrimas, jis auga labai kompaktiškai ir natūraliai apvaliai, kaip ir Kinkanas. Net ir suaugęs brandus medis visada išlieka dailus kompaktiškas, apvalia laja, todėl ypatingai tinkamas pastoviai auginti dideliuose puoduose, konteineriuose. Žiedai vidutinio dydžio apie 2-2,5 cm, balti ir intensyviai kvepiantys.
‘Pursha’ vaisiai yra geltoni, plokšti, primena mandarinus ir visus metus gausiai dera. Vaisiai labai skanūs, delikatesiniai, saldūs kaip mandarinai. Tai vieni įdomiausių ir skaniausių citrusinių augalų.
Retasis Citrus limetta rossa di Rangpur (Citrus x limonia, Red Lime) – oranžinis Laimas– yra Citrus limetta ir apelsino bei mandarino hibridas. Šis augalas taip pat žinomas kaip saldusis laimas, raudonasis laimas ir saldžioji raudonoji citrina. Šis retas citrusas kilęs iš Indijos, Bangladešo, ir pavadintas Rangpur – Bangladešo miesto vardu.
Skanūs saldūs ir ypatingo skonio citrusiniai vaisiai nėra įprasti ir kasdieniai ar dažnai sutinkami. Šie citrusiniai vaisiai yra maždaug mandarino dydžio, plokščios formos ir raudonai oranžinės spalvos. Be to, žiedai, žinoma, kvepia fantastiškai, kaip ir visų kitų citrusinių vaisių. Saldus šios limetos lapų ir žiedų kvapas išduoda, kokie vaisiai netrukus pasirodys. Šios limetos vaisiai su raudonai oranžine luobele ir minkštimu, labai sultingi, rūgštūs, bet malonūs ir be sėklų. Raudonasis Laimas tampa populiari dekoratyvinių augalų rūšis dėl savo puikaus gyvybingumo, žiedų grožio, didelio derlingumo ir vaisių išsilaikymo ant augalo. Įdomus faktas: šie raudonojo laimo vaisiai naudojami gerai žinomo anglų prekės ženklo džinui pagardinti.